15. Traženje informacija o podatcima u vezi s mirovinom iz obveznih fondova

Opis postupka: Dotični korisnici su zaposlene, samozaposlene osobe i druge osobe koje imaju pravo na mirovinu ili primanja prije umirovljenja bez obzira je li korisnik radio u jednoj ili u više država članica.

Nadležna tijela: Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO) i Središnji registar osiguranika (REGOS).

Dokazi (HZMO Lana):
- Potvrda o stažu i plaći (PONA)
- Obavijest o ostvarenom drugom dohotku (DOHA).

Poveznica na e-uslugu: e-Usluge Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje i E-Usluge Središnjeg registra osiguranika - REGOS.

U kojem slučaju se koristi SDG usluga?
Ova SDG usluga koristi se kada građanin EU/EEA koji posjeduje OIB želi dobiti informacije o podacima o ostvarenim plaćama i stažu koji su relevantni za ostvarivanje prava na mirovinu, kao što su:
  • podaci o stažu i plaći
  • obavijest o ostvarenom drugom dohotku
  • podaci o uplaćenim doprinosima *
  • informacije o budućoj mirovini*

Primjer:
Njemački državljanin koji je nekoliko godina radio u Hrvatskoj, a sada živi u Njemačkoj, želi zatražiti informacije o ostvarenim plaćama i stažu koji su relevantni za ostvarivanje prava na mirovinu u Hrvatskoj. Putem SDG usluge "Traženje informacija o podatcima u vezi s mirovinom iz obveznih fondova" može elektronički zatražiti te informacije od HZMO-a i REGOS-a, na način da ishodi potvrdu o  stažu i plaći, kao i obavijest o ostvarenom drugom dohotku.
Kako bi to učinio, treba se prijaviti na portal e-Građani koristeći svoju eIDAS vjerodajnicu iz Njemačke. Zatim će pronaći e-usluge HZMO-a i REGOS-a te ispuniti online obrasce zahtjeva za informacijama. HZMO će mu dostaviti podatke o stažu i plaći te o drugom dohotku ostvarenom u Hrvatskoj, dok će Regos dostaviti:
  • ukoliko osiguranik nije član obveznog mirovinskog fonda (OMF): Potvrdu o članstvu u kojoj piše da nije član
  • ukoliko osiguranik je član OMF-a: „Obavijest o novčanoj vrijednosti imovine na osobnom računu člana fonda“ koja također potvrđuje i da je član OMF-a.
Na taj način, njemački državljanin može jednostavno i brzo dobiti informacije o podacima vezanim uz ostvarivanje prava na mirovinu iz I. i II. mirovinskog stupa, bez potrebe za fizičkim dolaskom u Hrvatsku.